Aktualności / Młodzież z Kartuskich szkół wzięła udział w międzynarodowym kongresie Smart Metropolia

Młodzież z Kartuskich szkół wzięła udział w międzynarodowym kongresie Smart Metropolia

2017-11-20 09:39

Dnia 13 listopada mieliśmy okazję uczestniczyć na kongresie Smart Metropolia, który odbył się w AmberExpo w Gdańsku. Uroczysty kongres otworzył Prezes Zarządu Obszaru Metropolitarnego Trójmiasta, Paweł Adamowicz, który przedstawił program pierwszego dnia konferencji.

Następnie Ivan Tosics, Doktor Instytucji Obszarów Metropolitarnych w Budapeszcie wystąpił jako pierwszy dokonując wprowadzenia do kongresu. Poruszył temat silnych obszarów metropolitarnych, które są wyzwaniem dla Europy. Według przedstawionej przez niego prezentacji celem strategii jest stworzenie mechanizmów mających umacniać spójność Metropolii poprzez koordynację działań, współpracę międzysektorową oraz uzyskanie kompromisowych rozwiązań dla lepszego rozwoju każdego z podmiotów tworzących Metropolię. Doświadczenia pokazują, że dla zbudowania silnej pozycji lokalnej jest konieczne przede wszystkim zawarcie i pogłębienie relacji aglomeracji z przedsiębiorstwami zagranicznymi.

            Po oficjalnym otwarciu odbyła się debata, której celem było odpowiedzenie na pytanie czy stworzenie metropolii wpłynie negatywnie na inne miasta Polski. W debacie uczestniczyli: Michał Olszewski (Wiceprezydent Warszawy, współprzewodniczący Zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich), Robert Biedroń (Prezydent Słupska), Kazimierz Smoliński (Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa), Kazimierz Karolczak (Przewodniczący Zarządu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej), dr Jan Olbrycht (Przewodniczący Intergrupy URBAN w Parlamencie Europejskim), dr Jacek Karnowski (Wiceprezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot) oraz Aleksandra Dulkiewicz (Wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej).

             Dialog rozpoczął Prezydent Słupska, Robert Biedroń, twierdząc, że: „Rozmiar ma znaczenie”. Tymi słowami odnosił się do dużych miast, twierdząc, że w ich przypadku metropolie mają znaczny wpływ. Oddziałują jednocześnie na swoich najbliższych sąsiadów, region i kraj. Sukces metropolii uzależniony jest od odpowiedniego wykorzystania potencjałów kryjących się w każdej z tej relacji. Dlatego głównym założeniem Strategii 2030 jest dopełnienie lokalnych i sektorowych strategii rozwoju o wszystkie cele, działania i projekty, które lepiej, efektowniej i skuteczniej można i należy realizować RAZEM. Doświadczenie innych metropolii pokazują, że dla zbudowania silnej pozycji konieczne jest przede wszystkim pogłębienie relacji metropolii z przedsiębiorcami zagranicznymi oraz wzmocnienie kontaktów gospodarczych w światowej sieci miast.

            Była to dla nas naprawdę ciekawa przygoda, pierwszy raz braliśmy udział w takiej debacie. Doświadczenie które nabyliśmy pomoże nam rozwijać się w naszej dziedzinie. Jako klasa TOR mogliśmy na to popatrzeć ze strony organizacyjnej, jak to wszystko zostało przygotowane, jak powinniśmy się zachowywać podczas przemówień, nauczyliśmy się również zasad publicznych przemówień.

 

Uczniowie klasy III TOR Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach

 

 

 

 

Galeria
DSC_0049.JPG DSC_0052.JPG DSC_0071.JPG
Newsletter
Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019
123

4567910

11121314151617

18192021

25262728293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski