Aktualności / Granty na tereny inwestycyjne szansą dla pomorskich gmin – nabór wniosków w ramach projektu Invest in Pomerania 2020

Granty na tereny inwestycyjne szansą dla pomorskich gmin – nabór wniosków w ramach projektu Invest in Pomerania 2020

2018-02-12 13:27

Powiat Kartuski oraz Agencja Rozwoju Pomorza zapraszają na spotkanie informacyjne pt. „Granty na tereny inwestycyjne szansą dla pomorskich gmin – nabór wniosków w ramach projektu Invest in Pomerania 2020”

Spotkanie odbędzie się w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Kartuzach (ul Mściwoja II 28A – na terenie Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach), 20go lutego o godzinie 10.00.

Na spotkanie zapraszamy przedstawicieli samorządów lokalnych a także właścicieli terenów inwestycyjnych, które mogłyby zostać objęte projektem.

WSTĘP WOLNY

 

Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) ogłosiła konkurs grantowy dla przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego na tworzenie terenów inwestycyjnych i stref przemysłowych. Wnioski można składać do 23 kwietnia.

Od 22 stycznia 2018 roku można składać wnioski w ogłoszonym przez ARP konkursie grantowym na projekty umożliwiające dofinansowanie kosztów uzbrojenia terenów inwestycyjnych i w efekcie tworzeniu stref przemysłowych. Konkurs skierowany jest do właścicieli lub użytkowników wieczystych gruntów znajdujących się w woj. Pomorskim, do podmiotów publicznych  jak i prywatnych.

„Głównym celem projektu jest stworzenie nowych stref przemysłowych, skupiających małe i średnie firmy. Środki finansowe można pozyskać nie tylko na uzbrojenie terenów ale również na budowę hal i placów magazynowych.” – wyjaśnia Maciej Silarski,                                   

Dofinansowanie można otrzymać dla terenów o powierzchni co najmniej 20 ha, znajdujących się w całości na terenie województwa pomorskiego, w Obszarze Metropolitarnym Trójmiasta lub w obszarach gmin położonych wzdłuż regionalnych korytarzy transportowych. W ramach Projektu kwalifikowalne będą wydatki związane z uzbrajaniem terenów, czyli zarówno prace planistyczne, jak i roboty ziemne, a także w ograniczonym zakresie roboty związane z budową wewnętrznych układów komunikacyjnych i obiektów kubaturowych takich jak hale produkcyjne czy magazynowe.

Na konkurs przeznaczono kwotę 44 100 000 PLN.  Poziom dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 35% a maksymalna wysokość grantu dla jednego wnioskodawcy to około 11 000 000 PLN.

Weryfikacji zgłoszonych terenów, dokona niezależny podmiot pod kątem ich atrakcyjności inwestycyjnej. Efektami konkursu grantowego, realizowanego przez ARP w ramach projektu Invest in Pomerania 2020, będzie stworzenie od 3 do 5 parków przemysłowych o łącznej powierzchni minimum 70 hektarów. W wyniku realizacji Projektu planuje się, iż co najmniej 10 przedsiębiorstw rozpocznie działalność inwestycyjną na skomercjalizowanych terenach.

„Inwestorzy w licznych rozmowach z przedstawicielami „Invest in Pomerania” wskazują, że w województwie pomorskim brakuje gotowych hal magazynowych, które mogłyby wynająć firmy z sektora MŚP. Najczęściej inwestorzy wskazywali na hale o powierzchni od 3 do 6 tyś. m2” – mówi, Wojciech Tyborowski, Dyrektor Działu Obsługi Inwestora ARP.

Na rynku brakuje w szczególności hal  modułowych, które łatwo można dostosować w zależności od potrzeb dla mniejszej lub większej firmy.  

„Region pozyska nowe dogodnie zlokalizowane, w pełni uzbrojone, wielkopowierzchniowe tereny inwestycyjne. Projekt niewątpliwie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności Pomorza, pozwoli na pozyskanie kolejnych inwestorów, a tym samym stworzenie nowych miejsc pracy” – zwraca uwagę, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Ogłoszenie konkursowe znajduje się na stronie arp.gda.pl/Invest in Pomerania 2020/granty. Informacji telefonicznej oraz za pomocą poczty elektronicznej udzielają Małgorzata Płochocka tel. 58 32 33 245, email. malgorzata.plochocka@arp.gda.pl; Adam Zalewski tel. 58 32 33 207, email: adam.zalewski@arp.gda.pl.

 

Terminy realizacji konkursu grantowego:

1) Termin składania wniosków: 22 stycznia 2018 r. do 23 kwietnia 2018 r.

2) Rozstrzygnięcie konkursu III kwartał 2018 r.

Newsletter
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2019
12345

7891012

14151617181920

21222324252627

28293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski