Aktualności / Ciąża - zero alkoholu!

Ciąża - zero alkoholu!

2018-02-16 13:21

Poważne powikłania i wady rozwojowe dzieci po spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży były tematem roboczego spotkania w Kartuzach w sprawie kampanii „STOP-FAS”. Niepokojące jest to, że spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży jest częstym zjawiskiem. W Polsce po alkohol sięga około 33 % kobiet spodziewających się dziecka. Nie ustalono dotąd, czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu dla płodu, dlatego kobieta w ciąży nie powinna go w ogóle pić. 

Prowadząca spotkanie, prezes Fundacji „Trzeźwość” lekarz psychiatra Grażyna Rymaszewska, zwróciła uwagę na to, że kiedy kobieta będąc w ciąży pije alkohol, zachodzi ryzyko, że urodzi dziecko z poalkoholowymi zaburzeniami rozwojowymi (FASD – Fetal Alcohol Spectrum Disorder). Może to spotkać co trzecią ciężarną. Niektóre dzieci mogą urodzić się z pełnoobjawowym płodowym zespołem alkoholowym (FAS - Fetal Alcohol Syndrome). Dziesięć razy więcej dzieci miewa różnorodne objawy objęte wspólną nazwą poalkoholowych zaburzeń rozwojowych (FASD – Fetal Alcohol Spectrum Disorder). U dzieci z FAS stwierdza się niedobór wzrostu i wagi, wady w budowie twarzy, uszkodzenie układu nerwowego, zwłaszcza mózgu.

Z przeprowadzonych w latach 2011-2014 badań wynikało, że u 2 % dzieci stwierdzono FASD, a dla porównania dzieci z zespołem Downa stanowiły 1 % i dzieci z autyzmem 1,5 %. ​Z kolei badania Ipsos z 2005 r. wykazały, że co trzecia ankietowana osoba spotkała się z opinią, że kobieta w ciąży powinna spożywać niewielkie ilości czerwonego wina, a 16 % ankietowanych otrzymało taką informację od lekarza. Ponadto co trzecia kobieta uważa, że dzieci z FAS rodzą tylko kobiety uzależnione od alkoholu, co nie jest prawdą. Jeżeli przyszli rodzice chcą mieć 100 % pewności, że ich dziecku nie zagrozi alkohol powinni z niego zrezygnować na 3 miesiące przed planowaną ciążą.

Podczas spotkania przedstawiciele samorządów, szkół, ośrodków pomocy społecznej i placówek służby zdrowia zdecydowali o włączeniu się we wspólną kampanię uświadamiającą mieszkańców o szkodliwości spożywania alkoholu podczas ciąży.

Osoby i instytucje zainteresowane włączeniem się w kampanię „STOP-FAS” zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Ochrony Zdrowia drogą e-mailową: zdrowie@kartuskipowiat.pl lub pod nr telefonu 58 694 82 70.  Więcej o problemie FAS i jego przeciwdziałaniu można przeczytać na stronie: www.stop-fas.pl.

 

Galeria
DSC_3473.jpg DSC_3477.jpg
Newsletter
Kalendarz wydarzeń
Marzec 2019
123

4567910

11121314151617

18192021

25262728293031


Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Ustaw

Monitor Polski